هوش مصنوعی؛ مگاترند برتر سال 2024

Trendhunter: آیا می‌دانید سه ترند اصلی سال 2024 چه خواهد بود؟ هوش مصنوعی، هوش مصنوعی و هوش مصنوعی، به جهانی که هوش مصنوعی زندگی، شغل و پتانیسل‌های شما را تغییر می‌دهد، خوش آمدید.

بر اساس بررسی‌هایی که Trendhunter در سال 2023 انجام داده، هوش مصنوعی مگاترند شماره یک در سال 2024 است. برای فهم بهتر مگاترند خوب است به چرخی که شرکت Trendhunter طراحی کرده نگاهی بیندازیم.

 

مگاترند

 

لایه بیرونی این چرخ به شش الگو تقسیم شده است. این الگوها در واقع فرصت‌ها هستند؛ تمام فرصت‌های ممکن می‌توانند در این 6 الگو خلاصه شوند. هر الگو را چندین مگاترند هدایت می‌کند که در لایه بعدی این چرخ مشخص شده‌اند. این مگاترند‌ها طولانی‌مدت هستند و برای 5 تا 10 سال طراحی شده‌اند. از درون این مگاترندها ده هزار ره‌یافت بیرون می‌آید که طول زمان آن‌ها متوسط و بین یک تا چهار سال است. پانصد هزار ایده کوتاه‌مدت‌تر هم به‌وسیله Trendhunter در گزارشات ترند معرفی می‌شود که می‌تواند الهام‌بخش باشد. این ره‌یافت‌ها و ایده‌ها در حوزه‌های مختلف فن‌آوری، غذا و نوشیدنی، خرده‌فروشی، محیط زیست، کالای اجتماعی، مد و مواد آرایشی، سلامتی، هنر و طراحی و فرهنگ در مطالب بعدی عنوان خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید: افزایش طول عمر مواد غذایی با یخچال های شبانه‌روزییخچال شبانه‌روزی

 

با نگاهی به این چرخ مشاهده می‌کنیم که 6 الگوی  شتاب (acceleration)، چرخه‌ای بودن (Cyclicality)، تغییر مسیر (Redirection)، واگرایی (Divergence)، هم‌گرایی (convergence)،و کاهش (Reduction) الگوهای اصلی هستند.

بیشتر بخوانید: روندهای مهم صنایع‌غذایی در سال 2023روند صنعت غذا

 

الگوی شتاب (Acceleration)

در این الگو با مفاهیمی چون عالی‌بودن در یک چیز، نمادهای آرزو، فیچرهای اغراق‌شده و راه‌حل‌های دوباره متصور‌شده روبه‌رو هستیم. زیر مجموعه این الگو مگاترندهای کاتالیزاسیون (Catalyzation)، پروسومریزم (Prosumerism) و هوش مصنوعی (AI: Artificial Intelligence) است.

در مگاترند کاتالیزاسیون ما با برندهایی روبه‌رو هستیم که در پیشرفت شخصی مصرف‌کنندگان نقش دارند. مگاترند پروسومریزم نیز اشاره به پدیده‌ای دارد که در آن تولیدکننده و مصرف‌کننده با هم یکی می‌شوند بدین معنا که کاربر تولید‌کننده نیز هست. او محتوایی ایجاد می‌کند که می‌تواند فرهنگ‌سازی کند و این‌گونه او مصرف‌کننده‌ای خلاق، آفریننده و حرفه ای است. اما مگاترند مهم هوش مصنوعی به رشد نمایی داده‌ها، رباتیک و هوش مربوط است که ما را وارد حیطه جدیدی از تغییر خواهد کرد.

الگوی چرخه‌ای (Cyclicality)

در الگوی چرخشی بازگشت مدهای قدیمی، موضوعات نسلی، فصلی‌بودن به اضافه اقتصادی‌بودن و چرخه‌های تکرار‌شونده را داریم. مگاترندهای زیر مجموعه این الگو یعنی نوستالژی (Nostalgia)، طبیعی‌بودن (Naturality) و جوان‌گرایی (Youthfulness) به خوبی مفهوم نشان‌دهنده این الگو هستند؛ در مگاترند نوستالژی این خاطرات خوش هستند که میل به بازگرداندن گذشته را به‌ویژه با احترام به سال‌های شکل‌گیری یک روند تقویت می‌کنند. اما تمایل به مصرف کالاهای پایدار که شامل مواد تشکیل‌دهنده محلی، ارگانیک و قابل بازیافت هستند، در مگاترند طبیعی‌بودن نمایانگر است. مگاترند جوان‌گرایی نیز به خوبی می‌تواند در نسل‌هایی که آمادگی بزرگ‌شدن را ندارند مانند بومرها مشاهده کرد؛ آنهایی که زندگی فعال‌تر، غنی‌تر و شادمانه‌تری می‌خواهند.

بیشتر بخوانید: ترندهای آرایشی در سال 2023ترندهای آرایشی

 

تغییر مسیر (Redirection)

در الگوی تغییر مسیر ما با تغییر توجه و تمرکز، بازگشت، شگفتی‌سازی و بازیگونه‌سازی روبرو هستیم. این الگو شامل مگاترندهای قبیله‌گرایی (Tribalism)، تجربه (Experience) و بازیگونه‌سازی (Gamification) است.

در قبیله گرایی، افراد وفادار به هم احتمال زیادی دارد که بر اساس علایق، انگیزه و حتی برندهای خاص مد نظر خود گروه تشکیل دهند. مگاترند تجربه هم در جهانی مملو از چیزهای مختلف، حکایت از توجه به تجربه به عنوان رفتاری رایج و اولویت زندگی دارد. مگاترند بازیگونه‌سازی اما استفاده از پویایی موجود در بازی را در حل مشکلات یک زندگی واقعی نشان می‌دهد که باعث می‌شود جهان رقابتی‌تر شود و ما را بیش‌تر در خود درگیر کند.

الگوی واگرایی (Divergence)

الگوی واگرایی اشاره به شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی دارد به گونه‌ای که افراد مختلف بتوانند بنا بر خواست متفاوت خود کالا و خدمات متفاوت دریافت کنند. شبکه‌های اجتماعی و مقاومت در برابر تبلیغات معمول باعث شده میل به اعتبار و اصالت افزایش یابد؛ مگاترند اعتبار (Authnticity) و انبوه در حال افزایش فروشندگان و آفرینندگان رسانه‌ای، افتصاد بسیار به بسیار (Many-to-Many) را پدید آورده است. اما شخصی‌سازی (Personaliztion) اشاره به افزایش فعالیت فناوری‌های تولیدی کوچک ناپیوسته و رسانه‌های شخصی‌سازی شده دارد که توقع شخصی‌سازی را در مصرف‌کنندگان ایجاد نموده‌اند.

الگوی هم‌گرایی (Convergence)

الگوی هم‌گرایی دربرگیرنده ترکیب‌کردن و یکی‌شدن است مانند ایجاد نام تجاری مشترک، لایه‌بندی و هم‌ترازی. این الگو شامل مگاترندهای هم‌آفرینی (Co-creation)، هیبریداسیون (Hybridization) و چندحسی‌بودن (Multisnsation) است.

در مگاترند هم‌آفرینی برندها، محصولات، خدمات و مشتریان با هم جهانی را ایجاد می‌کنند که در آن به یکدیگر وابسته هستند. در مگاترند هیبریداسیون مدل‌های کسب‌و‌کار، محصولات و خدمات با هم یکی می‌شوند تا مفاهیم و تجربیات منحصر‌به‌فردی را ایجاد کنند.در مگاترند چند‌حسی‌بودن (multisensation) با فن‌آوری واقعیت افزوده، واقعیت مجازی  و تجربیات تعاملی روبرو هستیم که توقعات ما را در حوزه‌های سرگرمی، خرده فروشی و حتی غذا بالا می‌برند.

الگوی کاهش (Reduction)

این الگو شامل تخصص، لایه‌های کم‌تر اما کاراتر و جمع‌سپاری درکنار عضویت (آبونمان) است که مگاترندهای سرپرستی (Curation)، ساده‌سازی (simplicity) و کارآفرینی فوری (instant entrepreneurship) را در بر می‌گیرد.

در مگاترند سرپرستی، پیشنهادات، خدمات، شرایط عضویت و توصیه‌های به‌شدت هدفمند باعث می‌شود زندگی با چیزهای بهتر ساده‌سازی شود. در این دنیای پرشتاب و در‌هم‌ریخته سادگی به چشم می‌آید و نتیجه آن مگاترند ساده‌سازی است که کسب‌و‌کارهای متمرکز و طراحی‌های تمیز ایجاد می‌کند. خدمات جدید نیز باعث شده مفهوم‌سازی، سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی شرکت‌ها از همیشه آسان‌تر باشد که معرف مگاترند کارآفرینی فوری است.

 

برای مطالعه ایده‌ها و ره‌یافت‌های این ترندها مطالب مجله میکروسکوپ را دنبال کنید.

 

میکروسکوپ را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 پادکست میکروسکوپمیکروسکوپ دیجیتال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *