فراگیری در کنار شخصی‌سازی( ترندهای مهم سال 2023 در حوزه سلامت)

 

( ترندهای مهم سال 2023 در حوزه سلامت) صنعت سلامت در کنار هر چه فراگیرتر‌شدن یعنی دربرگرفتن تعداد گروه‌های بیش‌تری از افراد با علایق و نیازهای متفاوت، در حال هر چه بیش‌تر اختصاصی‌شدن نیز هست. افراد به طور فزاینده‌ای به دنبال کالاها و خدماتی هستند که منطبق با نیازهای آن‌ها بتواند شخصی‌سازی شود.

 

 

خدمات متمرکز برای حال خوب 

 

استرس‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، افزایش هزینه‌ها، تغییرات آب‌و‌هوایی و مسائل سیاسی و اجتماعی مختلف باعث شده افراد بر سلامتی بویژه سلامت ذهن خود تمرکز بیش‌تری داشته باشند مسائل ذکر‌شده در کنار استرس‌های روزمره باعث شده افراد بیش‌تری به دنبال تغییراتی کوچک در عادت‌ها و روتین زندگی خود باشند؛ تغییراتی که ممکن است به آن‌ها کمک کند احساس بهتری، هم در کوتاه‌مدت و هم در بلند‌مدت داشته باشند.

 

امروزه اپلیکیشن‌هایی که سلامت فکری را در الویت قرار می‌دهند، عملکردهای متمرکزتری ارائه می‌دهند. یعنی اپلیکیشن‌هایی که برای بهبود خلق‌و‌خوی کاربران طراحی شده‌اند، به‌جای ارائه چندین عملکرد و کاربرد، در حال متمرکز‌شدن روی تعداد محدودی عملکرد هستند. مانند آن‌هایی که پادکست‌های بهبود خلق‌و‌خویی را توصیه می‌کنند که می تواند اقدامات کوچک، سریع و قابل‌ثبتی را برای کاربران به‌دنبال داشته باشد.

 

ورود پزشکی به متاورس

ادامه‌یافتن شیوع کرونا  که منجر به تغییر عادات مصرف ‌کنندگان شده، باعث گردیده بیماران برای مراقبت‌های شخصی و پزشکی غیرفوری به فضاهای آنلاین در حال ظهور روی آورند. این بیماران انتظار دارند که به کمک‌های مرتبط با سلامت، دسترسی آنلاین راحتی داشته باشند و این به دلیل میل بیشتر به راحتی و امنیت است. شرکت‌ها نیز با تثبیت خود در پلتفرم‌های آنلاین سعی دارند خود را با این عادت‌های جدید تطبیق دهند. یکی از این تلاش‌ها وارد‌شدن خدمات شرکت‌های مراقبت بهداشتی به دنیای متاورس است.

با گسترش دنیای دیجیتال از نظر دسترسی و محبوبیت، کلینیک‌های سلامتی و داروخانه‌ها خدمات خود را در فضای متاورس ارائه می‌دهند. از آن‌جایی که در مورد خدمات پزشکی، بحث تولید و فروش کالا مطرح نیست، مصرف کنندکان می‌توانند به‌راحتی در فضای آنلاین به چک‌آپهای مراقبتی، تجدید نسخه و توصیه‌های تغذیه‌ای و تناسب اندام دسترسی داشته باشند.

 

ایجاد عادتهای سالم در کودکان

با افزایش استفاده والدین از تکنولوژی برای پیشرفت کودکان، اپلیکیشن‌هایی که به کودکان کمک می‌کنند عادت‌های سالم بسازند، بیش از پیش محبوب می‌شوند زیرا با افزایش تعامل کودکان با تکنولوژی به بهانه بازی‌کردن، مراقبان بیش از پیش به دنبال استفاده از همان اپلیکیشن‌ها برای بهبود مهارت‌ها، سلامت و سبک زندکی کودکان خود هستند. چنین تکنولوژی‌هایی به والدین  این امکان را می‌دهد که در کنار کاهش درگیری در برخی فعالیت‌های مرتبط با پرورش کودکان، همچنان بمانندد.

اپلیکیشن‌ها در این فضا یا یک عملکرد خاص دارند یا این امکان را به مراقبان می دهند که آن عادت‌های سلامتی را که می‌خواهند کودکانشان داشته باشند، شخصی‌سازی کنند.

 

سم‌زدایی دیجیتالی به روش مدرن

مدت زمانی که مصرف‌کنندگان صرف نگاه‌کردن به صفحات نمایش می‌کنند بیش‌تر شده و پلتفرم‌های رسانه اجتماعی به دلیل تعامل بالاتری که با کاربران دارند، به‌عنوان منابع پخش اطلاعات منفی شناخته می‌شوند. ترکیب این دو روی سلامت ذهن افراد تأثیر گذاشته و باعث شده مصرف‌کنندگان بیشتری به‌دنبال راه‌هایی برای شکستن عادت‌های دیجیتالی خود باشند تا بتوانند خلق‌و‌خو و سطح استرس خود را بهبود بخشند؛ زیرا گرچه مصرف‌کنندگان هر روز بیش‌از‌پیش در خبرهای منفی و تعامل آنلاین غرق می‌شوند، برخی نیاز بزرگت‌ری را در الویت قرار می‌دهند که آن سم‌زدایی دیجیتالی است.

سم‌زدایی دیجیتالی به معنای ایجاد وقفه در استفاده از ابزار الکترونیک یا رسانه‌های خاص برای یک دوره زمانی از چند روز تا چندین ماه است.

امروزه سم‌زدایی دیجیتالی نیز  شکل مدرن‌تر  و به‌روزتری به خود گرفته، اما با افزایش میزان رنج ذهنی که افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، هنوز جای رشد برای این ابزار وجود دارد.

 

اپلیکیشنی برای زنان

امروزه شخصی‌سازی در فضای سلامت برای مصرف‌کنندگان اهمیت یافته است؛ به‌ویژه آن‌که افراد بیش‌تری به دنبال توصیه‌هایی هستند که کسب‌و‌کارهای مختلف برای حفظ سلامت ذهنی و فیزیکی ارائه می‌دهند. رویکرد «یک اندازه برای همه مناسب است» دیگر مصرف‌کنندگانی را که به دنبال سلامت و داشتن حال خوب هستند، راضی نمی‌کند بلکه آن‌ها بیش‌از‌پیش از برندها انتظار دارند به نیازها، سبک زندگی و علاقمندی‌های شخصی آن‌ها پاسخ دهند.

اپلیکیشن‌های سلامت زنان دسته‌ای از این ابزار خدماتی هستند که بدن‌سازی و تغذیه را برای زنان شخصی‌سازی می‌کنند و روز‌به‌روز از محبوبیت بیش‌تری برخوردار می‌گردند. این اپلیکیشن‌ها مخصوص برآوردن نیازهای زنان طراحی شده‌اند که یا ابزاری برای تناسب اندام بر اساس دوره قاعدگی هستند یا زنان را تشویق می‌کنند بدن خود را همان طور که هست، دوست داشته باشند.

 

 

سلامت برای ناتوان‌ها

 

در سال‌های اخیر مصرف‌کنندکان بیش‌تری در آمریکای شمالی خواستار کالا، خدمات و بازاریابی فراگیر هستند؛ یعنی کالا، خدمات و بازاریابی برای همه، به‌ویژه افرادی که به آن‌ها کمتر خدمات داده می‌شود. بسیاری افراد ناتوان با نگرانی دسترسی روبرو هستند و این نگرانی در زندگی روزمره آن‌ها، در فعالیت‌ها و تعامل با دوستانشان در فضایی که نیازهای شخصی و تجملات بیش‌از‌پیش پررنگ شده و می‌شود، افزایش می‌یابد.

اکنون صنعت سلامت نیز که شامل شیوه‌های خودمراقبتی نوآورانه است و سلامت ذهن و جسم را در اولویت قرار می‌دهد، محصولات و خدماتی ارائه می‌کند که به‌طور خاص برای افراد دارای ناتوانی طراحی شده‌اند.

 

بی‌طرفی در مقابل بدنی که داریم

دو رویکردی که این روزها بیش‌تر با آن روبرو هستیم، یکی مثبت بودن در مقابل بدنی است که داریم یعنی آن را هر طور که هست دوست داشته باشیم و دیگری بی طرفی یا خنثی بودن در مقابل آن است یعنی بدن خود را آن طور که هست بپذیریم.

در واقع ایده ورزش‌کردن برای خوب به نظر‌رسیدن در دنیایی که از تنوع و همه‌شمول‌بودن  استقبال می‌کند، در حال منسوخ‌شدن است؛ زیرا استانداردهای زیبابی اغلب مضر هستند و ظاهری غیر واقعی را ترویج می‌کنند و این مناسب مصرف کنندکان معاصر نیست، به‌ویژه آن‌که پس از کرونا بسیاری افراد به جای آرزو و موفقیت به دنبال شادی و صلح هستند.

جنبش بدن خنثی نتیجه تعریف دوباره سلامتی است که تمرکز بر سلامت ذهنی و فیزیکی ، هر دو دارد.

درواقع بی‌طرفی در مقابل بدن، جایگزینی عالی برای رویکردهای گذشته است که متکی بر آروزی داشتن تناسب اندام بودند. جنبش بدن خنثی به عنوان روشی مثبت‌تر برای رسیدن به سلامت، بر خلاف روشی که بدن را تغییر می‌دهد، بر روشی از تناسب اندام تمرکز دارد که بدن حال حاضر را می‌پذیرد و با آن جشن می‌گیرد.

در ایالات متحده آمریکا سیستم مراقبت‌های بهداشتی تمایل به تبعیض دارد؛ به‌ویژه در مورد آمریکایی‌های سیاه و به‌طور خاص زنان سیاه. هدف برخی برندها کاهش این مشکلات با پلتفرم‌ها، ابزار و بودجه‌هایی است که به فراگیری صنعت مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند.

در سیستم مراقبت‌های بهداشتی ایالات متحده، مرگ‌ومیر در میان زنان سیاه پوست در دوران کودکی بیشتر و احتمال جدی گرفته‌شدن علائم بیماری و درد در آنها پایین‌تر است و معمولاً دسترسی کم‌تری به مراقبت‌های بهداشتی فراگیر و  همه‌جانبه دارند.  با آشکارترشدن این تبعیض و افزایش فعالان در این فضا برای ایجاد تغییر ، برخی کسب‌و‌کارها در تلاشند تا مراقبت‌های بهداشتی را برای این گروه از جمعیت قابل دسترس‌تر کنند.

 

 

میکروسکوپ را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 پادکست میکروسکوپمیکروسکوپ دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *