پروبیوتیک ها به خدمت نظافت می‌آیند

پروبیوتیک واژه جدیدی است که امروزه آن را بسیار می شنویم. ما در جهان میکروب‌ها زندگی می‌کنیم. درواقع بزرگ‌ترین دسته از موجودات زنده در جهان، میکروب‌ها هستند. با وجود اینکه میکروب‌ها همه‌جا اطراف ما هستند، مردم هنوز بر این باورند که دنیای میکروسکوپیک ترسناک است چراکه دلیل اصلی مرگ‌ومیر در دنیا باکتری‌ها یا عفونت‌های ویروسی بوده‌اند و این روزها هم که بحران کرونا بیش‌ازپیش ما را از میکروب‌ها و ویروس‌ها ترسانده است ولی امروزه استفاده از پاک‌کننده‌های پروبیوتیک‌ برای ضدعفونی سطوح رواج یافته است.

نشریه میکروسکوپ به بررسی این گونه شوینده ها پرداخته است که با هم می خوانیم.

بیشتر عفونت‌هایی که به مرگ منتهی می‌شود با آنتی‌بیوتیک‌ها و اقدامات درست عفونت‌زدایی قابل‌درمان است. اما استراتژی‌های مدیریت میکروبی هزینه‌های سنگینی برای ما داشته است که یکی از آن‌ها مقاومت ضد میکروبی است. بدین معنا که میکروب‌هایی که ایجاد بیماری می‌کنند به درمانهایی که در ابتدا برای کنترل آن‌ها طراحی شده، مقاومت نشان می‌دهند. برای از بین بردن این ارگانیسم‌های مقاوم آنتی‌بیوتیک‌ها یا درمان‌های شیمیایی قوی‌تری ایجاد و این چرخه تکرار می‌شود تا اینکه ارگانیسم‌هایی باقی می‌مانند که چند مقاومتی هستند و به هیچ درمانی جواب نمی‌دهند.

اما آیا تمام میکروب‌های اطراف ما خطرناک و مضر هستند؟ و برای از بین بردن دسته‌های خطرناک آن‌ها آیا پاک‌کننده‌های معمول همچنان مؤثر، مطمئن و ایمن هستند؟

 

پاک‌کننده‌های معمول در خدمت سلامت یا دشمن آن

اکثر انسان‌ها در کشورهای توسعه‌یافته بیش از 90 درصد وقت خود را در فضای بسته و داخلی صرف می‌کنند و با وجود بحران کرونا این زمان بیشتر هم شده است. در این محیط بسته، افراد در معرض دیگر افراد، گردوخاک، مواد صنعتی و شیمیایی خودران خارجی که در این فضا گیر افتاده‌اند، گازهای ایجاد شده از مواد ساختمانی و همچنین مواد شیمیایی حاصل از شوینده‌هایی که برای محافظت از فضای داخلی استفاده می‌شود، قرار دارند.

قطعاً محصولات شوینده از طریق حذف لکه‌ها، ضدعفونی و زیبایی کلی نقشی بزرگ در شکل دادن محیط داخلی ما بازی می‌کنند اما برای رسیدن به این تأثیرات مطلوب مواد شیمیایی متنوعی در شوینده‌های معمول استفاده می‌شود و در معرض این مواد شیمیایی قرار گرفتن، می‌تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند. بر اساس مجله سلامتی آمریکا، بخارهای حاصل از محصولات ضدعفونی‌کننده به مدت ۲۰ دقیقه در هوا قابل شناسایی باقی می‌ماند. پس به‌خوبی قابل‌درک است که استفاده بیش‌ازاندازه از مواد ضدعفونی‌کننده در طولانی مدت می‌تواند به افزایش احتمال آسم، بیماری‌های مزمن انسداد ریه، دیابت نوع دوم، عدم تعادل هورمون‌ها و نازایی منجر شود.

این روزها اگر به سوپر مارکت بروید، متوجه خواهید شد که قفسه‌های اول فروشگاه که به‌طور دائم خالی می‌شوند، مربوط به شوینده‌های سطوح و ضدعفونی‌کننده‌ها هستند و برندهایی خواهان بیشتری دارند که ضدعفونی‌کننده‌ها جزو مواد اصلی‌شان هستند. قابل درک است، چراکه مردم به تمیز کردن خانه‌هایشان و خلاص شدن از شر ویروس‌ها اهمیت می‌دهند و بحران کرونا درواقع تأکید دوباره‌ای بر آموزش و باور مصرف‌کنندگان بوده مبنی بر اینکه پاکیزگی مساوی با ضدعفونی است.

خانه‌های ما مانند محیط خارجی میکروب‌های منحصربه‌فرد و طبیعی دارد که در طول زمان ایجاد شده و توسط ساکنان آن شکل گرفته است. انسان‌ها، حیوانات خانگی، آب و هوا به‌طور مداوم میکروب‌ها را به داخل خانه و فضاهای داخلی می‌آورند و ما با توجه به شرایط بحرانی این روزها بیشتر و بیشتر نسبت به تمیز کردن و از بین بردن این میکروب‌ها حساس می‌شویم تا جایی که به نظر می‌رسد انسان‌ها بیش‌ازاندازه پاکیزه هستند تا جایی که با خانه‌های بیش‌ازاندازه تمیزی روبرو هستیم که تعادل میکروبی آن‌ها از بین رفته و مواد شیمیایی موجود در فضای آن‌ها می‌تواند مشکلات دیگری برای سلامتی ایجاد کند. تحقیقات اخیر نشان داده است که کسانی که در سن جوانی به دلیل خانه‌های بیش‌ازاندازه تمیز کمتر در معرض میکروب‌ها قرار می‌گیرند، بیشتر امکان دارد به مشکلاتی در سلامتی از چاقی مفرط تا آسم دچار شوند.

 اما مصرف‌کنندگان روز به روز از تأثیرات بد این شوینده‌های معمول خانگی آگاه می‌شوند و بخش قابل‌توجهی از مصرف‌کنندگان پاک‌کننده‌های سطوح نگران حساسیت پوستی و تأثیرات سلامتی این محصولات بر روی اعضای خانواده‌شان هستند. برخی هم نگران این هستند که کدام میکروب‌ها در طی استفاده از این مواد کشته می‌شوند چون می‌دانند تمام میکروب‌های اطراف ما نیاز به از بین رفتن ندارند.

متأسفانه حذف همه میکروب‌ها فضای خالی ایجاد می‌کند که می‌تواند با دیگر موادی پر شود که پتانسیل بیماری‌زایی دارند. همچنین تنوع میکروب‌ها در محیط‌زیست کاهش می‌یابد و این تنوع باعث کاهش مقاومت بیماری‌زاهای خارجی می‌شود. راه‌حل چیست؟ گرچه احمقانه به نظر می‌رسد اما راه‌حل داشتن میکروب‌های بیشتر است.

 

شما می توانید مطلب  چگونه می توانیم دوباره با میکروبها زندگی کنیم را دراینجا بخوانید .

حفظ تعادل میکروبی راه‌حلی طبیعی برای پاکیزگی کافی

با توجه به شرایط حال حاضر و استفاده زیاد و طولانی‌مدت از مواد شیمیایی خطرناک لزوم ایجاد مواد شستشو و ضدعفونی‌کننده که دوستدار محیط‌زیست باشند بیش‌ازپیش احساس می‌شود؛ اما چگونه می‌توانیم میان داشتن یک‌ خانه تمیز و امنیت و سلامت تعادل ایجاد کنیم.

قطعاً تمام میکروب‌های اطراف ما برای سلامت ما خطرناک نیستند پس لازم نیست با مواد شیمیایی خطرناک همه آن‌ها را از بین ببریم. اتفاقی که با شوینده‌های معمول می‌افتد. درواقع استفاده از مواد شیمیایی کشنده به هویت میکروبی خانه‌مان آسیب می‌رساند و احتمال به وجود آمدن میکروب‌های نامطلوب را افزایش می‌دهد. پس زمان آن رسیده است که به تعامل میان شیمی و اکولوژی میکروبی خارج از محیط داخلی‌مان فکر کنیم. چگونه؟

ما همگی با پروبیوتیک‌ها برای بهبود عملکرد روده آشنا هستیم. پس چرا از درمان‌های پروبیوتیکی در محیط داخلی استفاده نکنیم تا «سلامت خانه» را بهبود دهیم؟ یک راه‌حل بالقوه استفاده از مواد شیمیایی پاک‌کننده سازگار با پروبیوتیک‌ها است.

در این راه‌حل ما با محصول پاک‌کننده‌ای روبرو هستیم که حاوی پروبیوتیک‌هاست. مواد شوینده‌ای که در آن به کار می‌رود مواد کم‌خطرتر، ملایم‌تر و سازگار با این میکروب‌هاست. پس از استفاده از این پاک‌کننده و پس از دستمال کشیدن روی سطح، پروبیوتیک‌ها روی سطح باقی می‌مانند و برای از بین بردن کمپلکس لکه‌ها تا 70 نوع آنزیم تولید می‌کنند، در برخی موارد این توانایی تا چندین روز طول می‌کشد؛ بنابراین سطوح برای مدت زمان طولانی تری تمیز باقی می‌مانند. این تکنولوژی جدید باعث می‌شود برآمدگی‌ها و تورفتگی‌های میکروسکوپی سطوح که اغلب پاک‌کننده‌های استاندارد به آن دسترسی ندارند، عمیقاً تمیز شود. در این روش، پاک‌کننده‌های پروبیوتیک با تمیزکنندگی مؤثر و قابل‌رؤیت نه‌تنها استاندارهای معمول پاک‌کنندگی را پاس می‌کنند، بلکه تجمع متعادل میکروبی خانه را حفظ و ما را از پاک‌کننده‌های شیمیایی مضر که نشان داده شده تأثیر منفی روی سلامت انسان دارند، دور می‌کنند.

 

رهایی از جرم و بوی بد با فن‌آوری‌های بیولوژیک

 

میکروسکوپ را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *