نوشیدنی کفیر، از کوه‌های قفقاز تا سفره‌های ایرانی

نوشیدنی کفیر واقعی بنوشید

 

کفیر و خواص آن ، به گفته قائم‌مقام مدیرعامل شرکت افراشیرباختر، آنچه این روزها به عنوان نوشیدنی کفیر در بازار موجود است با نوشیدنی کفیر واقعی فاصله زیادی دارد. اما مصرف‌کنندگان به‌زودی می‌توانند به این نوشیدنی‌ واقعی دسترسی داشته باشند و از خواص سلامتی‌بخش آن‌ بهره‌مند شوند.در میکروسکوپ بخوانیم : 

 

عاطفه مستقیم، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت افراشیرباختر در مصاحبه با میکروسکوپ درباره محصولات کفیر موجود در بازار گفت: آن‌چه امروز به‌عنوان نوشیدنی کفیر در بازار موجود است، از دانه‌های کفیری که از کوه‌‎های قفقاز می‌آید، تولید نشده است و گرچه دارای خواص مفیدی است اما هم‌چنان فاصله زیادی با نوشیدنی کفیر واقعی دارد.

وی سپس با اشاره به تاریخچه دانه‌های کفیر، درباره نحوه تولید نوشیدنی کفیر واقعی توضیح داد: مردم قفقاز سال‌ها قبل دانه‌های کفیر را کشف کردند و پی به خواص سلامتی‌بخش آن بردند. آن‌ها با افزودن این دانه‌ها به شیر و تخمیر آن، به نوشیدنی مفیدی دست یافتند که سال‌ها بعد شرکت‌های تولیدی سعی کردند آن را به‌صورت انبوه تولید کنند. اما نگهداری این دانه ها  مشکل است و به‌سرعت فاسد می‌شوند، بنابراین برخی شرکت‌ها تلاش کردند با ترکیب گونه‌هایی از مخمر و باکتری و خشک‌کردن انجمادی آن‌ها محصولی با خصوصیات مشابه تولید کنند که امروزه در تولید دوغ کفیر موجود در بازار استفاده می‌شود. اما گرچه این محصول دارای خواص مفیدی است، هنوز با کفیر واقعی فاصله زیادی دارد. شرکت افراشیر باختر اولین کارخانه لبنیاتی در ایران است که شیر و دوغ کفیر را با استفاده از دانه‌های واقعی کفیر تولید می‌کند.

 

لبنیاتی مفیدتر با کفیر

مستقیم در ادامه درباره جزییات تولید افزود: در شرکت افراشیر باختر (سیمون) دانه های کفیر که از منشأ آن یعنی قفقاز وارد می‌شوند، در فرمانتورها کشت داده و پس از رشد و تولید متابولیت‌های مفید، فیلتر می‌گردند و بدین صورت باکتری‌ها و مخمرها جدا می‌شود. سپس متابولیت‌های تولید شده به شیر اضافه و شیر پاستوریزه می‌گردد.

وی با تأکید بر این‌که این شیر تمام  خواص سلامتی‌بخش کفیر را دارد، افزود: با جدا شدن باکتری‌ها و مخمرها و افزودن متابولیت‌های باقی‌مانده به شیر، نه‌تنها تمام خواص سلامتی‌بخش این ماده برای دستگاه گوارش، پوست، مو و غیره به شیر منتقل می‌شود بلکه به دلیل عدم وجود مخمرها و باکتری‌ها، اسیدیته شیر بالا نمی‌رود و بنابراین هیچ ناراحتی گوارشی برای افراد حساس به اسیدیته بالا ایجاد نمی‌کند.

 

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت افراشیرباختر درباره دوغ واقعی کفیر نیز توضیح داد: در این شرکت برای اولین بار دوغ کفیر بدون گاز تولید می‌شود؛ بدین صورت که  عمل تخمیر با دانه‌های کفیر انجام می‎‌گردد اما پس از تخمیر، دانه‌های کفیر از محصول کاملاً جدا و دوغ پاستوریزه می‌گردد. بدین صورت محصول دوغی بدون گاز و شامل تمام متابولیت‌های مفید کفیرتولید می‌شود.

 

آب‌میوه با طعم کفیر

وی سپس درباره دیگر محصولات کفیر افزود: متابولیت‌های کفیری که در شرکت افراشیرباختر تولید می‌شود قابلیت افزودن به انواع محصولات مانند آب‌میوه، پنیر و غیره را دارد و طعمی که ایجاد می‌کند برای مصرف‌کننده مطلوب است. دیگر شرکت‌های لبنیاتی نیز می‌توانند این استارتر را از افراشیرباختر خریداری و محصولات متنوع تولید نمایند.

 

حتی برای آن‌ها که نمی‌توانند شیر بنوشند

مستقیم همچنین به افرادی که به دلایل پزشکی قادر به استفاده از لبنیات نیستند وعده داد: ما در شرکت افراشیر باختر در تلاشیم تا متابولیت‌های کفیر را به صورت گرانول تولید کنیم و به صورت ساشه یا کپسول در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم تا عدم استفاده از لبنیات باعث محروم شدن از خواص مفید این ماده نگردد.

 

قائم مقام مدیرعامل شرکت افراشیرباختر در انتها با اشاره به این‌که محصولات این شرکت مرحله تست پنل و آماده‌سازی بسته‌بندی را می‌گذرانند و به‌زودی به‌صورت انبوه وارد بازار می‌شوند، مصرف‌کنندگان را تشویق نمود تا  محصولات کفیر واقعی را از فروشگاه‌ها تهیه و از خواص سلامتی‌بخش آن بهره‌مند گردند.

 

برای اینکه درباره خواص سلامتی‌بخش کفیر بیشتر بدانید، ویدئوهای دکتر عاطفه مستقیم را در بخش آموزش اپلیکیشن یونیزیم تماشا کنید. www.unizym.com

 

میکروسکوپ را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 پادکست میکروسکوپمیکروسکوپ دیجیتال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *